Letnie stylizacje

Mokasyny do Twojej stylizacji

Elegancki Strój Damski

Niektórzy sądzą, że moda przez lata była domeną kobiet. Obszerne suknie uchodziły wyraz pozycji społecznej. Z drugiej strony kobiety były zakładniczkami skostniałej tradycji i konwenansów. Z biegiem lat nadszedł czas przełomowych zmian, które wyzwoliły kobiety z ucisku konserwatyzmu i konwenansów. Wiek XX to okres industrializacji przemysłu. Warunki wojenne miały wpływ na ograniczenie ozdobności ubioru damskiego. W sferze mody to przede wszystkim wyzwolenie z gorsetów. Moda stała się odbiciem rzeczywistości. Kobiety zaczęły nosić męskie stroje. Powstawały pierwsze stroje inspirowane ubiorem roboczym. Całość miała prosty i oszczędny charakter. Kroje również straciły swoją ciężkość i stały się krótsze. Z uwagi na niewielki dostęp do materiałów zmniejszano w tym celu ubiory męskie. Trendy lat 30 XX w. zaskoczyły powrotem do wąskich, podkreślonych talii. Moda miała być funkcjonalna i minimalistyczna.
Panie  wreszcie odziedziczyły spodnie, które przestały być wyłącznie zapożyczeniem, ale w pełni dostosowanym dla potrzeb kobiecej sylwetki funkcjonalnym ubiorem pań. Nosiły je nie tylko buntowniczki i feministki. Przykładem wydarzenia przełomowego była premiera słynnego „Le smoking”, czyli ikonicznego duetu dwurzędowej marynarki z satynowymi klapami i spodni zaprasowanych w męski kant. Kobiety zaczęły chętnie korzystać z przywileju jeszcze  do niedawna zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Ówczesne damskie garnitury miały żywsze kolory, unikatowe faktury i modyfikacje kroju, nie będąc kalką modeli męskich. Cenione za wygodę, damskie garnitury gościły podczas oficjalnych wystąpień, choć wciąż narażały na krytykę opinii publicznej. Damski kostium z szerokimi spodniami oraz skromną koszulą stał się uniformem dla oraz kobiet pracujących na eksponowanych stanowiskach. Panie ceniły go za możliwość manifestu swoich poglądów. Współcześnie szczególnie modne są szerokie, lejące spodnie typu pallazo lub modele z wysokim stanem, kantem oraz eleganckimi mankietami. Panie o silnych osobowościach kochają czerwone garnitury z marynarką dwurzędową, a  bardziej szykowne panie kochają eleganckie białe komplety na gorące dni. Ponadczasową klasyką są zestawy w stonowanej kolorystyce czerni oraz granatu.
Przeglądając bieżące trendy warto zwrócić uwagę na propozycje polskich marek modowych. Przykładem klasycznej istoty elegancji są projekty uznanej marki. Marka ta tworzy ponadczasowe kolekcje damskie i męskie z szacunkiem dla tradycji i wzorów mody polskiej. Wyróżnia je zwłaszcza wysoka jakość używanych tkanin oraz dopracowane kroje, które zdobią damską figurę. Marka staje się świadomym spadkobiercą oraz kontynuatorem dziedzictwa mody damskiej.